Etka-Jóga Erőgyűjtő Módszer 7. Lecke

Hetedik lecke

Megbirkóztál a múlt heti feladattal? Sikerült megtanulnod a gyakorlatokat? Kérlek, írj ha kételyeid vannak, hogy jól csinálod-e.

Természetes testtartásban ülsz? Helyén van a fejed? Térj vissza a negyedik leckére és ismételd át Etka Anyó rímekbe szedett örökigazságát a természetes testtartásról.

„Far, lapocka összhúzódik…”

Ez mindig a kiinduló helyzet. A természetes testtartás.

Most könnyű dolgod lesz. Öt egyszerű gyakorlat következik. A hatása nagyszerű. Segít begyakorolni a természetes mozgást, légzést és még csonterősítő hatású is.

1. Térdre, vállra ütés

Annyit kell csak tenned, hogy kezeiddel a páros térdedre és válladra ütsz váltakozva. A térdre a kéztőcsonttal üss!

Érzed a csontjaidban a rezgést. Segíted a csontsejtek működését, hogy erősek legyenek csontjaid.

Természetesen farizom, hasizom összehúzással, mellkas domborítással indul a mozgás. Minden egyes ütésnél húzd össze farizmodat, hasizmodat, lapockáidat, domborítsd a mellkasod, az ütés után ernyedj el, aztán ismét összehúzás az ütéssel egyidejűleg! És így tovább. A nyakad laza, a mellkas domborítással egyidejűleg a fej finoman hátrabillen, aztán visszatér a helyére.

2. Keresztező mozgás törzsfordítással, térdre, vállra ütéssel

Egyik kezeddel az ellentétes térdedre, a másikkal az ellentétes válladra üss! Másik oldalra is. Most mindig a kéztőcsonttal üss izomösszehúzás, elernyedés váltakoztatásával! Jól fordítsd el a törzsedet! A fej mindig a mellkassal egy irányban van, és az ütésnél hátrabillen, majd visszatér a helyére. Ismételd igény szerint!

3. Ellentétes kéz, láb előre.

Hajlítsd be a karjaidat könyökben, a tenyerek támaszkodó pózban a mellel egyvonalban a törzs mellett! A támaszkodó póz azt jelenti, hogy a kézfejet csuklóban visszafeszíted. Az ujjak nyújtva vannak, napsugaras tartásban. Jobb kézzel előre löksz, egyúttal a bal lábbal visszafeszített lábfejjel előre rúgsz, majd ellentétesen. Izomösszehúzás, elernyedés váltakoztatásával.

Mellbedobással végezd most is! A nyakad laza, a fej finoman hátramozdul a mellbedobásnál, majd visszatér a helyére.

4. Kopogtatás

Törzsfordítás balra, jobb kézzel kopogtass, aztán ellentétesen! Ezt is izomösszehúzás és elernyedés váltakoztatásával.

5. Ölelés

Oldalsó középtartásba emeld a karjaid, és farizom, hasizom összehúzással, mellkas domborítással ölelő mozdulatot végezz! Ismételd!

Hogy ne legyen unalmas az ismétlés, énekelj! Természetesen Etka Anyó szövegét egy ismert dallamra. A dal a Nád a házam teteje.

A szöveg:

„Az én házam a látható testem,

A tetején viselem a fejem.

Ha a fejem a helyén viselem,

Jól dolgozik a tüdőm, a szívem.

A jó szívem a motorom,

Az mozgatja testemben a vérem.

Kopogtass be azonnal kedvesem,

Befogadlak szívembe szívesen.” Etka Anyó

Nyolc sor, öt gyakorlat. Hogyan osszuk be? Az utolsó két sor mozdulata ugye egyértelmű? A kopogtatás és az ölelés. Így aztán az első három mozdulatra két-két sor jut.

Fakadj dalra és mozdulj természetesen, a lapockák közötti gerincszakaszból indítva a mozgást izomösszehúzás, elernyedés váltakoztatásával.

A gyakorlatok ismétlése során húzd össze lábaid, kezeid izmait is és ernyeszd el! Nyisd nagyra a szemeidet is! Egész testedben segíted a légzést, vérkeringést ezzel az izommunkával. Amikor már rutinosan végzed a mozgást, tudsz figyelni a természetes légzésre is. Izmaid összehúzásával és elernyedésével ki- és beáramlik a levegő egész testedben, minden sejtedben. Erőgyűjtő módon mozdulsz és lélegzel.

Idézd fel újra a természetes légzés lényegét!

Izom összehúzódással jön létre egy természetes kilégzés,

izom elernyedéssel egy természetes belégzés.

Farlapockás, dalos szép hetet!