Negyedik lecke
„Amikor együtt lélegzik…Kérlek, folytasd tovább! Ez nem jelent nehézséget, ugye? Érzed is amit mondasz? Már biztosan, hiszen sokat gyakoroltál. Egyre frissebb vagy.
Ma a természetes testtartásról írok. Figyeld meg, hogyan ülsz most? A talpad a talajon? Jó alátámasztást adnak lábaidnak? Érzel-e feszülést a nyakadban, válladban, derék tájékon?
Gyakorold most is az izomösszehúzást és elernyedést! Figyeld meg, ahogyan összehúzod a farizmod és hasizmod, a medencéd a helyére kerül. Lehet, hogy előtte egy kicsit pucsítottál, ami azt jelenti, hogy a hasad előrebukott, a popsid hátra kitoltad, a deréktájéki homorulatot fokoztad. Ahogy helyére kerül a medencéd, megszűnik a deréktáji feszültség, ahogy rendszeresen használod a hasizmod, finom masszázst adsz a hasi szerveknek, segíted a működésüket. A mellkasodat domborítod úgy, hogy a lapockáidat közelíted, a vállaidat lazán hátra leengeded. A fejed búbjával fölfelé nyújtózol. Érzed, hogy tartás van az izmaidban. Izmaid tartják a gerinced, a gerinc tetején lazán csücsül a fejed.
Figyeld meg, ha felhúzod a vállakat, befeszül a nyakizom, ezzel gátlás alá kerülnek a nyaki erek, rontod az agy vérellátását. Ahogy leengeded a vállakat, ellazulnak a nyakizmok, a csuklyás izom, megszűnik a vérkeringés gátlása.
Most egyszerre figyelj az izomösszehúzásra, elernyedésre és a testtartásodra! Összehúzod a farizmokat, hasizmokat, a vállaidat hátra leengeded, a lapockákat közelíted, a mellkasodat domborítod, mindeközben kiáramlik a salakos levegő orrodon és bőrödön át, aztán elernyedsz, és tested, mint a szivacs beszívja a friss levegőt, tágulsz, növekszel.
Természetes testtartásban, természetes légzéssel segíted minden életműködésed. Van szervérzeted. Érzed a testedet, a testrészeidet külön-külön és együtt is ott, ahová a figyelmed irányítod. Érzed a bőrödet, az izmaidat, csontjaidat, belső szerveidet, érzed a légzésed, a vérkeringésed.
Tudatosítod magadban, hogy te vagy az irányító. Akaratlagos, vagy tudattalan gondolataidtól, érzelmeidtől, cselekedeteidtől függ, hogy segíted, vagy gátolod természetes működésmódodat. Törekedj arra, hogy egyre tudatosabban segítsd! A leghatékonyabb, erőfelszabadító módon működhetsz a természetes testtartással, légző-mozgással.
A természetes testtartást gyakorold és mondd Etka Anyó versét!
„Far, lapocka össz’húzódik,
A mellkasom domborodik.
Helyére kerül a hasfalam,
A fejem is a helyén van.
Csigolyáim súlyvonalban,
Gerincem is a helyén van.
Így van helyén minden szervem,
Érzem, hogy van szervérzetem.”
Ahogy sokszor elmondod, megbarátkozol a farlapocka szóval, és már tudod, miért köszönünk farlapockás szép napot, miért neveztük el Etkás kirándulásainkat farlapocka túrának. Etka Anyó tömören, egyszerűen ritmusba szedte a természetes testtartás lényegét. Aki ezt megtanulja, annak már elegendő meghallani a farlapocka szót és máris „helyére teszi a fejét”. Ez fizikai tartást és belső tartást is ad.
Most felállni és leülni tanulunk.
Kérlek, állj fel a székedről! Figyeld magad, hogyan teszed? Lógó fejjel? Görbe háttal? Ez csak egy példa, ami nem azt jelenti, hogy te is ezt teszed. Természetes testtartásból farizmod, hasizmod összehúzásával, lapockáid közelítésével, mellkasod domborításával indítsd a mozgást! Ugyanezt tedd a leülésnél is! Ahogyan a mellkast emeled, a fej finoman hátramozdul. Lehet, hogy most még nem érzed. Egy kis gyakorlást igényel a gerinc felső szakaszának kilazítása, a törzs izmainak megerősítése és rugalmasságának visszanyerése.
Használj ki minden leülést, felállást a gyakorlásra! Figyeld meg, milyen sokszor teszed naponta!
Farlapockás leülést és felállást a hétre!