Második lecke
Far-lapockáztál a múlt héten? Gondold át a hetet, milyen tapasztalatokra tettél szert? A Fórum rovatban oszd meg velünk tapasztalataidat, ezzel is segítve egymás fejlődését!
Ugye most is azzal kezded a számítógépes munkádat, hogy összehúzod farizmod, hasizmod, közelíted a lapockákat és elernyeszted izmaid? Figyeled és érzed a törzsizmaid?
Most figyelj a jobb lábadra! Finoman markolj a lábujjakkal, aztán ernyeszd el izmaid! Érzed a lábfejed. Párszor ismételd meg! A lábszárad, majd a combod következik ugyanígy. Lassan, figyelmesen végezd! Aztán a bal lábbal ugyanígy tegyél. Majd mindkét lábad érezd egyszerre! Következik a jobb kar. A kéz ujjait kinyújtva érzed a kézfejed, majd az alkarod és a felkar izmait is aktivizáld! A bal karral ugyanezt tedd! Összehúzás elernyedés váltakoztatásával érzed karjaidat, a lábakat is aktivizálva érzed a végtagjaidat..
Húzd össze és ernyeszd el együtt a törzs- és a végtagizmokat! A lapockáidat is közelítsd! A mellkasod domború, a fejed búbja fölfelé törekszik, az állad párhuzamos a talajjal. Izomösszehúzással segíted, hogy minél több salakos levegő (széndioxidban dús) távozzon, izmaid elernyesztésével pedig beáramoljon a friss, oxigén dús levegő.
Hasonlítsd a tested egy szivacshoz! Ha összenyomod a szivacsot, csökken a térfogata, kiáramlik belőle a levegő, amikor elengeded, növekszik, megszívja magát levegővel. Ilyen a testünk is. Mint a szivacsból, úgy préseljük ki izmaink segítségével a testünkből az elhasznált salakos levegőt, aztán amikor elernyedünk, a testünk, mint a szivacs szívja magába a frisset. Figyeld és érezd a testedet, az orrodat, a bőrödet, az ott kiáramló meleg, salakos levegőt, és a beáramló hűvös friss levegőt! Orrunkon át és bőrünkön is kiáramlik és beáramlik a levegő. Sokat gyakorold és figyeld! Érzed?
Most megfigyeljük azt a mozdulatot, amelyre Etka Anyó felhívja a figyelmünket. ”Mozdulj te is úgy, ahogyan kezdted, meglepődsz, hogy mit bír el a tested.” Összehúzzuk farizmunkat, hasizmunkat, lapockáinkat közelítjük, és kissé lenyomjuk, miáltal a mellkas előreemelkedik, a gerinc a lapockák között hátrahajlik, a fej finoman hátramozdul, majd izmaink elernyesztésekor fejünk visszatér a helyére. Mellkasunk mindig domború marad, sohasem horpad be. Ekkor is tartásunk van. Tartanak a hát, a mell, a has és a far izmai. Akkor érezzük meg a fej finom mozgását, ha ellazítjuk a nyakizmokat. Gyakoroljuk sokszor figyelmesen!
Mindazt, amit eddig gyakoroltál, most együtt tedd! Húzd össze minden izmod, lapockáidat közelítsd, nyomd le, emeld a mellkasod, a fej finoman hátrabillen, majd izmaidat ernyeszd el, a fejed visszatér a helyére. Figyeld az összehúzást, elernyedést, a gerinc felső szakaszának hajlítását, a fej finom mozgását! Lassan, nyugodtan végezd! Hagyj időt az elernyedés megfigyelésére, a belégzés megérzésére! Laza a nyakizmod? Visszatér a fejed a helyére? És onnan lágyan mozdul hátra? Erőfelszabadító ez a mozdulat. Segíti az agy vérellátását, energiaellátását. Az egész testben végzett összehúzás, elernyedés mindenütt serkenti a légzést, vérkeringést.
Gyakorlatozás közben a mozgás ritmusára mondjuk Etka Anyó rímekbe szedett örökigazságait:
„Helyére teszem a fejem, serkentem a keringésem.
Mellkasomat domborítom, nyakizmaim ellazítom.
Nem feszítem görcsösen nyakizmomat sohasem.
Vérem árad szabadon egyre frissebb agyamon.”